Stomatološka protetika - Dental Centar Santic kontakt telefon ikona+385 99 339 7878 Kontakt

Napredna tehnologija za izradu vašeg novog osmijeha

Kod nas možete izraditi privremene zube, zubne mostove, zubne krunice te zubne proteze. U izradi koristimo naprednu CAD-CAM tehnologiju.

CAD-CAM tehnologija – je kompjuterizirani sustav za digitalno snimanje, dizajniranje i izradu jednog ili više zuba koji bitno skraćuje vrijeme izrade.

ZUBNI MOSTOVI

Zubni most je stomatološki protetski rad koji služi za nadomještanje jednog, dva ili više nedostajućih zubi u nizu. Sastoji se od zubnih krunica fiksno povezanih u jednu cjelinu. Može se fiksirati na okolne prirodne zube, a u slučaju nedostatka više zubi u nizu, na zubne implantate.

Zubni mostovi mogu se izrađivati od nekoliko članova tj. zubnih krunica ili od svih članova. Kada se izrađuju od nekoliko članova nazivamo ih parcijalnim mostovima. Cirkularni mostovi izrađuju se od svih članova stvarajući puni zubni niz.

Zahvaljujući napretku tehnologije, danas je moguće izraditi cjeloviti nadomjestak iz keramičkog materijala. CAD/CAM tehnologije su tako unijele revoluciju u dentalni laboratorij.

Mostovi moraju vjerno oponašati bojom, oblikom i veličinom prirodne zube u usnoj šupljini pacijenata kako bi izgledali prirodno, kao da su oduvijek u tim ustima. Zato je jako važno ne preskakati faze izrade protetskog rada: kvalitetno brušenje zuba, precizno uzimanje otisaka (intraoralnim skenerom Prime scan), izrada postave zuba u laboratoriju u Exocad programu za dizajn i frezanje u glodalici PM7, dovršavanje u laboratoriju – glaziranje zuba, trajno cementiranje zuba

 

PROCEDURA UGRADNJE ZUBNOG MOSTA

1. PRIPREMA POTPORNIH ZUBA

Tijekom vašeg prvog posjeta, vaš stomatolog brusi zube na koje se postavlja most. Uklonit će dio cakline i dentina, tako da napravi mjesta za krunicu. Ponekad su potrebni dodatni zahvati u slučaju oštećenja zuba karijesom ili kad je potrebno liječenje korijena zuba.

2. UZIMANJE OTISAKA

Stomatolog uzima otiske ili napravi digitalno 3D skeniranje vaših usta i zuba. Otisak brušenih zuba se uzima intraoralnom kamerom (skenerom) koji radi stotine malih fotografija i softverski ih spaja u sliku pacijentovih usta. Postupak je puno ugodniji od klasičnih otisaka silikonskim materijalima te puno brži. Takav digitalni otisak šalje se u dentalni laboratorij gdje naši tehničari dizajniraju zube na virtualnom modelu na temelju situacije prije brušenja, fotografija pacijenta te željama pacijenta i doktora.

3. POSTAVLJANJE PRIVREMENOG RADA

Dobit ćete privremeni most za zaštitu izloženih područja u ustima dok vam dentalni laboratorij ne izradi trajni most. Tako ćete moći normalno funkcionirati dok vam se ne postavi trajno rješenje.

4. IZRADA TRAJNOG MOSTA

Zubni laboratorij koristi otisak ili sken kao model za izradu vašeg mosta. U Poliklinici Smile zubne mostove izrađujemo najsuvremenijom CAD-CAM tehnologijom.

5. CEMENTIRANJE ZUBNOG MOSTA

Tijekom narednog posjeta stomatolog će ukloniti privremeni most i postaviti trajni most. Pažljivo će provjeriti most i izvršiti sve potrebne prilagodbe kako bi vam savršeno odgovarao.

 

 

ZUBNE KRUNICE

Krunice za zube su jedan od najpopularnijih protetskih nadomjestaka i koriste se kako bi se ojačao oštećeni zub te postao novo trajno rješenje ili iz isključivo estetskih razloga.

Zubne krunice savršeno imitiraju veličinu, oblik i boju prirodnog zuba, a mogu se ugraditi na dva načina, ugradnjom na zubni implantat ili ugradnjom na izbrušeni zub.

Zubne krunice protetski su nadomjesci koji vjerno funkcijski i estetski zamjenjuju prirodne krune zuba. Izrađuju se od različitih materijala. Zubne krunice su među najpopularnijim protetskim nadomjescima. Koriste se za učvršćivanje oštećenog zuba i omogućavanje novog trajnog rješenja ili iz čisto estetskih razloga. Kod zubnih krunica važno je znati da je njihova uporaba moguća u svim slučajevima kada je korijen zuba još uvijek prisutan, a sama zubna krunica je uništena traumom, karijesom ili nije estetski ugodna. Možda vam se jednostavno ne sviđa položaj ili izgled vašeg zdravog zuba? Zubne krunice savršeno oponašaju veličinu, oblik i boju prirodnog zuba, a mogu se ugraditi na dva načina: ugradnjom na zubni implantat ili ugradnjom na brušeni zub.

Prilikom prvog pregleda pacijentu se skenira postojeće stanje modernim intraoralnim skenerom Primescan i izrađuju fotografije potrebne za terapiju.

 

BRUŠENJE I SKENIRANJE

Nakon toga slijedi priprema i brušenje zuba. Otisak izbrušenih zuba radi se intraoralnom kamerom (skenerom) koja snima stotine malih fotografija i s pomoću softvera ih spaja sa slikom pacijentovih usta. Proces je puno ugodniji i brži od klasičnih otisaka silikonskim materijalima.

Ovaj digitalni otisak zatim se šalje u dentalni laboratorij. Tamo naši tehničari dizajniraju zube pomoću virtualnog modela. Osnova je stanje prije brušenja, fotografije pacijenta te želje pacijenta i liječnika. Pomoću modela planiramo tijek terapije i predviđamo rezultate.

 

PRIVREMENI ZUBI I OTISAK ZA ZAVRŠNI RAD

Čim doktor krene u brušenje jednog ili više zuba za krunicu, kreće proces izrade privremenih zuba. Pacijent napušta polikliniku s provizornim zubima (nikada bez!) isti dan. Privremeni zubi su digitalno izrađeni od PMMA (polimetil metakrilata). Materijal je dovoljno tvrd da izdrži svakodnevne funkcije u usnoj šupljini. Istovremeno je estetski ugodan zahvaljujući mogućnosti odabira prave nijanse.

Prije izrade otiska za završni rad mora proći određeno vrijeme, ovisno o situaciji i dodatnim stomatološkim mjerama.

 

PROTOTIP GOTOVOG RADA

Prije završetka radova održat će se završno testiranje. To se radi s prototipom zuba koji želimo izraditi. Prototip je izrađen od PMMA materijala i njime pacijent u klinici vidi jesu li oblik i estetika budućih zubi zadovoljavajući. On ili ona također mogu testirati kako će se budući zubi osjećati u ustima. U ovoj fazi liječnik provjerava estetske i funkcionalne karakteristike budućeg rada i dogovara s pacijentom jesu li potrebne korekcije.

 

CEMENTIRANJE KRUNICA

Kada su zubne krunice gotove, prvo se testiraju. Pacijent i stomatolog provjeravaju jesu li zadovoljni radom. Keramičke krunice se zatim cementiraju na brušene zube.

Vrijeme je da uživate u svom prekrasnom novom osmijehu!

Zubne krunice izrađuju se od različitih materijala, a najčešće su metal keramika i bezmetalna keramika (cirkonij keramika). Za izradu krunica i mostova u Dental Centar Šantić najradije koristimo cirkonij oksid, bezmetalnu oksidnu keramiku. Drugim riječima, radi se o zubnim krunicama od cirkonijeve keramike ili kako ih pacijenti jednostavno nazivaju cirkonijevim krunicama.

 

GARANCIJA KVALITETE

Koristimo materijale renomiranih svjetskih tvrtki Ivoclar Vivadent iz Lihtenštajna i DeguDent Dentsply Sirona iz Njemačke, koje se nadovezuju na višegodišnja ispitivanja i studije na svojim materijalima. Naš zubotehnički laboratorij radi s visokokvalitetnim uređajem za glodanje CAD-CAM materijala Ivoclar Programill PM7; koristimo i printer Asiga.

 

 

 

ZUBNE PROTEZE

Zubne proteze protetski su nadomjesci za djelomične ili potpuno bezube pacijente. One mogu biti parcijalne i potpune proteze. To su mobilni radovi.

Zubne proteze mogu biti:

  • djelomične
  • potpune.

 

Djelomične ili parcijalne proteze izrađuju se djelomično bezubim pacijentima. Potpune ili totalne proteze izrađuju se bezubim pacijentima, onima kojima nedostaju većina ili svi zubi u čeljusti.

Razlika između gornje i donje potpune proteze je u umjetnom nepcu. Ono kod gornje proteze potpuno prekriva pravo nepce, dok kod donje proteze nema umjetnog nepca. Umjetno nepce i umjetno zubno meso kao baza izrađuju se od ružičastog akrilata kako bi se prilagodili prirodnoj boji zubnog mesa. Na ružičasti akrilat postavljaju se umjetni zubi, fasete izrađene od bijelog akrilata. Funkcija baze je raspodjela žvačnih sila na sluznicu i koštanu podlogu.

 

 

Zubne proteze – vrste

Postoji više vrsta mobilnih proteza:

  • akrilatne
  • wironit
  • pokrovne – na implantatima
  • kombinirani protetski nadomjesci
  • teleskopski sustavi.

 

Doktor dentalne medicine pacijentu predlaže vrstu objašnjavajući mu način izrade i specifičnosti takvog protetskog rada.

 

Upute o održavanju zubne proteze

  • Zubnu protezu treba skidati svaku večer i pustiti zubno meso da se odmori od cjelodnevnog iritiranja nošenjem proteze. Svakako bi se trebalo odmoriti od proteze 6-8 sati dnevno.
  • Kada se proteza ne nosi u ustima, mora stajati u čaši vode jer je akrilat osjetljiv na nedostatak vode. Ako se proteza drži na suhom, mogla bi postati krhka i lomljiva. Protezu s metalnim kopčama treba namakati u mlakoj vodi.
  • Tablete za čišćenje zubnih proteza (Corega) nisu zamjena za četkanje zubnih proteza, ali su odlično sredstvo za dezinfekciju jer ubijaju bakterije, mikroorganizme.
  • Protezu treba čistiti nakon svakog obroka, ali obavezno dvaput dnevno četkati četkicama s mekanim vlaknima, kako se ne bi na prirodnim zubima stvorio kamenac i karijes.

 

Da bi čvršće stajala u ustima proteza se učvršćuje na dva načina:

  1. praškom za učvršćivanje
  2. kremom za učvršćivanje.

 

 

Naše stručno mišljenje

Proteze vam mogu olakšati starost i vizualno pomladiti lice za nekoliko godina. One su povoljnije rješenje od implantoprotetskih radova, ali nisu fiksno rješenje. Treba redovito voditi brigu o njihovoj čistoći te dolaziti na kontrolne preglede.

S vremenom će proteza popustiti. Što to znači? Neće vam više čvrsto stajati u ustima i bježat će sa svog mjesta. Teže ćete žvakati hranu i piti tekućinu. Mogli biste osjetiti nelagodu, iritirano zubno meso i bolove. Ako primijetite neki od ovih simptoma, vrijeme je da posjetite stomatologa kako bi se uklonio uzrok. Najčešće je to povlačenje kosti i zubnog mesa pa proteza ne može više stajati savršeno na grebenu ili prirodnim zubima. U tom slučaju predlažemo meko podlaganje proteze ili izrađujemo novu.

Virtualna šetnja