Subperiostalni implantat - Dental Centar Santic kontakt telefon ikona+385 99 339 7878 Kontakt

Subperiostalni implantat

Subperiostalni implantati, poznati kao NO BONE IMPLANT koncept, predstavljaju inovativno rješenje za osobe koje do sada nisu mogle ugraditi standardne implantate. Ova vrsta dentalnih implantata koristi se kao alternativa standardnim implantatima u situacijama kada pacijent nema dovoljno zdrave kosti za ugradnju istih. Ovi implantati izrađeni su od titana i imaju jedinstvenu mrežnu strukturu koja se kreira posebno za svakog pacijenta, omogućujući izvanredno prijanjanje na kost. Titanska konstrukcija subperiostalnih implantata dizajnira se pomoću CAD-CAM tehnologije u posebnom programu prema CT snimci pacijenta.

 

Kome je namenjen NO BONE IMPLANT koncept?

1.Pacijenti s ozbiljnim gubitkom kosti – Značajan gubitak kosti u čeljusti jedan je od glavnih razloga za ugradnju subperiostalnih implantata, jer onemogućava ugradnju endostealnih implantata. Do ovog gubitka može doći uslijed dugotrajnog nedostatka zuba, periodontalnih bolesti (parodontoze), povreda ili određenih medicinskih stanja kao što je osteoporoza. Subperiostalni implantati su osmišljeni da se učvrste na čeljusnoj kosti ispod periosta, omogućavajući tako pacijentima s nedovoljnom količinom ili kvalitetom kosti da i dalje dobiju implantate.

2. Pacijenti koji nisu pogodni za augmentaciju kosti – Augmentacija kosti često se traži od pacijenata koji žele klasične implantate, ali nemaju dovoljno prirodne kosti. Međutim, neki pacijenti mogu biti loši kandidati za ovu proceduru zbog općeg zdravstvenog stanja, poput osoba sa određenim kroničnim bolestima ili onih koje uzimaju lijekove koji otežavaju zarastanje kosti. Za takve pacijente subperiostalni implantati mogu predstavljati prihvatljivu alternativu.

3. Stariji pacijenti – Stariji ljudi se često susreću s atrofijom kosti kao prirodnim procesom starenja, uz to imaju i smanjenu sposobnost oporavka nakon invazivnih postupaka. Subperiostalni implantati su korisni jer zahtijevaju manje invazivan kirurški postupak i lakši su za pacijente koji možda ne mogu podnijeti duže periode oporavka.

4. Pacijenti koji traže brže rješenje – Ugradnja subperiostalnih implantata može biti brža u usporedbi s tradicionalnim implantatima, koji zahtijevaju duže vrijeme oseointegracije i potencijalno više operacija (uključujući augmentaciju kosti). To čini subperiostalne implantate privlačnim za pacijente koji žele brzo povratiti normalne životne aktivnosti.

5. Pacijenti s posebnim estetskim zahtjevima – U nekim situacijama, subperiostalni implantati se koriste za pacijente s specifičnim estetskim potrebama koje tradicionalni implantati možda ne mogu zadovoljiti zbog položaja ili stanja kosti. Ovi implantati mogu pružiti dodatnu podršku za protetske nadogradnje u estetski osjetljivim dijelovima.

Kako izgleda postupak ugradnje?

Ovaj proces obuhvaća nekoliko ključnih faza, od inicijalne dijagnoze i planiranja do postavljanja implantata i protetske nadogradnje. U nastavku je detaljan pregled koraka:

Dijagnostički postupak

Prvi korak u procesu uključuje detaljnu analizu CBCT trodimenzionalne snimke kako bi se detaljno odredila pozicija i način postavljanja implantata.

Ugradnja subperiostalnog implantata

U samo jednom danu postavlja se titanska konstrukcija na bezubu čeljust. Zahvat se izvodi uz premedikaciju i lokalnu anesteziju, traje otprilike 2 sata i potpuno je bezbolan i siguran za pacijenta.

Privremeni zubi

Ovisno o postoperativnom stanju pacijentove usne šupljine postavljaju se privremeni fiksni zubi u roku od 24 – 48 sati. Nakon postavljanja privremenog fiksnog mosta treba otprilike proći 3 – 4 mjeseca kako bi se krenulo u fazu izrade finalnog trajnog protetskog rada.

Postavljanje fiksnog trajnog protetskog rada

Nakon završetka oseointegracije (period srastanja subperiostalnog implantata s kosti) postavlja se konačan trajni rad koji se izrađuje u našem dentalnom laboratoriju.

Virtualna šetnja